Zeynel Abidin BEYAZGÜL, 1957 yılında Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1985-1996 yılları arasında Avukatlık görevine başlayan BEYAZGÜL, 1985 yılında Şanlıurfa Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü yaptı.

1996 yılında Kayseri İncesu Noteri olarak atanan BEYAZGÜL, Viranşehir 1’inci, Adıyaman 3’üncü, Adıyaman 1’inci ve Malatya 2’inci noterliğinden sonra Şanlıurfa 5’inci noterliğinde görevini ifa etti.

Noterlik mesleği süresince 2011 yılında Malatya Noter Odası Başkanlığı, 2014-2018 yılları arasında ise Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

2004 yılında AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı, 2015-2018 yılları arasında AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı görevini başarıyla icra eden Zeynel Abidin BEYAZGÜL, 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Zeynel Abidin BEYAZGÜL, evli olup 3 çocuk babasıdır.


BAŞKANIN MESAJI

Kıymetli Gençler,

Öncelikle sizleri muhabbetle selamlıyorum.

Peygamberlerin güzergâhı, âlimlerin ve bilim insanlarının otağı olmuş bu şanlı şehir geçmişin birikimini bugüne taşıyabilen ender şehirlerden biridir. Bilimin başşehri olan Şanlıurfa; üreten ve düşünebilen, bütün birikimini insanlıkla paylaşabilen, evrensel bir şehirdir.

12 bin yıllık bir tarihe sahip olan bu kadim topraklarda bugün hepimizin göğsünü kabartan “İbn-i Teymiye”, “Sabit bin Kurra”, “Sinan Bin Sabit”, “ÜmmülHayr”, “El Battânî”, “Cabir Bin Hayyan” gibi ve özellikle siz gençlerimizin rol model alması gereken nice bilim insanları yetişmiştir.

Biz biliyoruz ki; gelişmişliğin temelinde bilim ve teknoloji yatmaktadır. Üretim alanında ya da günlük hayatta bilime ve teknolojiye daha yakın ülkeler daha gelişmiş ülkelerdir. Bu bağlamda çağı yakalamak ve çağın yeniliklerini günlük hayatın içerisine daha fazla dâhil etmemiz gerekmektedir.  Geleneksel metotlardan biraz daha uzaklaşmalıyız…

Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip dinamik bir şehiriz. Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle; araştıran, düşünen, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan bireyler yetiştirmek için; hayatımızı kolaylaştıran, düzene sokan, günümüz ihtiyaçlarını doğru tespit eden ve çözüm üreten bir bilişim sistemi topluluğu olan “Mezopotamya Living Lab” merkezini İstanbul Başakşehir Belediyesi ile oluşturduğumuz kardeş belediye protokolü ile ortak bir projeyle kurarak Şanlıurfa insanını ve gençlerini bilimle eğlenceli bir ortamda buluşturuyoruz.

Mezopotamya Living Lab merkezimizde öğrencilerimiz alanında uzman eğitmenlerimizle özel programlar sayesinde oluşturdukları sanal sınıflarda eğitimler alacaklar. Tüm amacımız gençlerimizin hayallerine ulaşması…

Sevgili gençler,

Biliniz ki, yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Eminim ki proje çalışmalarımızın her biri ileride bir diğer başarılı çalışmalara atılacak büyük imzaların ilk basamağı olacaktır.

Bilimin Güneşi Şanlıurfa’da doğacaktır. Bu kutlu yolda, Aydınlık yarınlarımızın güvencesi olan siz gençlerimizin her zaman yanında olacağız.

Hepimizin göğsünü kabartan, bu topraklarda yetişen, Nobel Ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar gibi bilim insanlarının sayısının artmasını bu şehrin Şehremini olarak yürekten arzu ediyorum.

Hepinizi sevgiyle selamlıyorum.