PROJELER

Background
share close

MEZOPOTAMYA LIVING LAB ÇALIŞILAN PROJE ÖRNEKLERİ

  • Akıllı Tespit Sistemi (ATS) – Vatandaşların daha iyi koşullarda ulaşımını sağlamak için geliştirilmiş, belediye otobüslerine entegre edilerek yol üzerindeki çukurları lokasyon bazlı tespit eden ve belediye ilgili birimlerine görev olarak atayan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde tespit, bilgilendirme ve aksiyon süresi 32 dakikaya indirilmiştir. Ayrıca belediyeler birliği iş birliği sayesinde bu uygulama Türkiye’deki diğer belediyelere ulaştırılmış ve bu modelin geliri şeffaflık içerisinde fikir sahibinden Şanlıurfa BŞB’ne kadar tüm mülki hak sahiplerine paylaştırılmıştır.
  • Perma kültür Çiftliği – 2020 yılında tasarlanan projede Şanlıurfa BŞB’nin donanımsal, işgücü ve arazi sağlayıcı paydaş olarak destek verdiği Perma kültür projesinde doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanması. Ayrıca üzerinde yaşayan canlılara en az zararı vererek sürdürülebilir bir model oluşturmasının pilot projesidir. Bu projenin sonraki fazlarında daha geniş yatay topraklarda ve dikey tarım modeli de dahil edilerek; arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan bir projeye dönüşmesidir.
  • Kültürel ve Sosyal İnovasyonlar , İHA, E-Spor, Masal Evi, Teknoloji Şenliği, Akıllı Bank/Kamelya, Hackathon, Yöresel Yemeklerin Modern Sunumu.