PROJE DETAYI

Modern Sarnıç

Su Kaynaklarını Verimli Kullanmanın Yeni Yolu “Modern Sarnıç”

Amacımız; su kaynaklarını en gelişmiş sistemleri kullanarak en verimli şekilde kullanmak. Bu amaç doğrultusunda Modern Sarnıç fikrini ortaya çıkmıştır.

Yağmur ve drenaj sistemlerinden elde edilen atık suları arıtarak yeniden kullanım için sunmayı amaçlıyoruz. Su, dünya nüfusunun %40'ını barındıran 80 ülkede su sıkıntısı çeken bir kaynak haline geldi. 1940-1980 yılları arasında su kullanımı iki katına çıkmıştır. Nüfus hızla artıyor, ancak su kaynakları giderek azalıyor, bu da su ihtiyacını her geçen gün artırıyor.

 

Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleri nedeniyle, mevsim sıcaklıkları normallerinin üstünde seyrederek aşırı buharlaşma ve yağış azalması yaşanıyor. Bu nedenle, toplumun ve doğanın su ihtiyacı artıyor.

 

Yağmur sularının değerlendirilmesi, ağaçların, bitkilerin, tükettiğimiz meyve ve sebzelerin ihtiyaç duyduğu maddelerden en önemlisidir. Sulama sistemlerinin yanı sıra doğal yağmur suları ve içerisinde bulunan minerallerden faydalanmak, tarlalar ve ekinler için oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

 

Projemiz, drenaj kanalları, çatılar ve su emici asfalttan toplanan suların depolanmasını ve ihtiyaç halinde öncelikle tarımda sulama ve içme suyu olarak kullanımını sağlamaktadır.

 

Bu sistem, küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden biri olan kuraklık için hazırlık yapmamızı sağlıyor. Sokaklardan akıp giden yağmur suları, tarlalarımıza verimlilik katıyor ve tatlı su kaynaklarının artmasına yardımcı oluyor. Su kaynaklarının dünya genelinde bölgelerde eşit şekilde bulunmaması nedeniyle içilebilir su kaynaklarına ulaşım zorluğunun önüne geçilmesine yardımcı oluyor.

 

Modern Sarnıç projesi, su kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak ve su sıkıntısı ile ilgili sorunları çözmek için yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.